AĞUSTOS SAYISI BAYİDE!


ABONE OL

Yasadışı Avlanma, Ürkek Pangolinlerin Sonu Olabilir

Rachael Bale

Brent Stirton

28.5.2019

 

Yasadışı Avlanma, Ürkek Pangolinlerin Sonu Olabilir

Tamuda adlı bu Temminck yer pangolini, Zimbabve’deki rehabilitasyon merkezinde yemek için karınca ve termit arayışına çıkmış. Tamuda, pullarını geleneksel reçetelerde kullanmak üzere Asya’ya kaçak olarak sokacak yasadışı yaban hayatı tüccarlarının elinden kurtarılmış.

Geleneksel Çin tıbbında kullanılmak üzere peşlerine düşülen bu pullu hayvanlar, dünyada kaçakçılığı en çok yapılan memeliler.

Küçük bir köpek boyutlarında ve her yanı pullarla kaplı. Kuyruğu denge kurma amacıyla yere paralel uzanmış. T.rex’i andırır bir şekilde küçük kollarını önünde tutuyor. O henüz bir yavru. Adı Tamuda.

Bakıcı, yavru pangolini yavaşça bir toprak yığınına doğru yönlendirerek kazmayla tümseği eşeliyor. “Bak,” diye teşvik ediyor onu. “Karıncalar.” Tamuda yemeye başlıyor. Neredeyse bedeni uzunluğundaki diliyle açılan yarıkları yokluyor, uzun pençeleri kazma gibi işliyor.

Birkaç dakikalık beslenmenin ardından yola devam etme zamanı. Tamuda hantal hareketlerle biraz ileriye doğru gidiyor. Bakıcı başka bir karınca yuvası tümseği gösteriyor. Pangolin bu kez ilgisiz kalıyor. Öfke nöbeti geçirmek üzere olan bir çocuğun kendini yere atması gibi yana devriliyor. Bakıcısının ayağına sarılıyor. Bakıcı eğilip onu yavaşça ayağından uzaklaştırmaya çalışıyor ama Tamuda ilgi peşinde.

Kafasını yukarı kaldırıp insan yoldaşının yüzüne bakıyor, ellerini uzatıp onu kucağına alsın diye bekliyor. Bakıcı ödün vermemeye çalışıyor –Tamuda’nın başının çaresine bakmayı öğrenmesi gerekiyor. Ama bu ısrara karşı koymak zor. Bakıcı da sonuçta iyi bir anne pangolin gibi davranıyor ve Tamuda’yı kaldırıp kucağına alıyor.

Tamuda’nın eğitim gördüğü yer, başkent Harare (Zimbabve) yakınlarındaki Tikki Hywood Vakfı kurtarma merkezi. Lisa Hywood ve ekibi tarafından yasadışı yaban hayvanı ticaretinden kurtarılan pangolinler nekahet dönemlerini burada geçiriyor.

Kurtardığı hayvanlara ninni söylemek ile insanların zalimliğini yüksek sesle kınamak arasında gidip gelen ufak tefek heyecanlı bir kadın Hywood. 2010’dan bu yana 180’den fazla pangolin kurtarmış. Kurtarma merkezi, yine kurtarılan hayvanlar arasında yer alan samur antilopları, inekler, hareketli bir keçinin yanı sıra, Jesus ve Mary adlarıyla anılan iki de eşeğe ev sahipliği yapıyor.

Yavru pangolinler yükseklerde durmayı seviyor ve anne pangolinler de, nasıl davranmaları gerektiğini gözlemleyebilsinler diye, birkaç aylık olana kadar yavrularını sırtlarında taşıyor. Kaçak avcılar tarafından annesiyle birlikte doğadan koparılıp alınana kadar olasılıkla Tamuda da zamanının çoğunu bu şekilde geçiriyordu.


Pangolin kaçakçılığının temelinde, gerek pulları gerekse bazılarınca “özel bir lezzet” olarak kabul edilen etleri yatıyor. Nisan 2015’te Endonezya’da, kayıtlara göre içinde dondurulmuş balık olması gereken bir konteynerde, 4 bin donmuş pangolin ölüsü, pangolin pulları ve yaklaşık yüz kadar da canlı hayvan ele geçirildi. [Paul Hilton]

Bir anne pangolin korktuğunda, hem yumuşak kürkle kaplı karnını, hem de yavrusunu pullardan oluşan zırhıyla korumak için top gibi kıvrılıyor.

Bu, bir aslana karşı iyi bir savunma mekanizması olabilir. Ama söz konusu saldırgan onu kucaklayıp kaldırmak isteyen bir insan ise, yapılacak en son şey.

Onları çuval içinde ülkeye sokmaya çalışan bir Mozambikli, Zimbabve gümrüğünde yakalanmış ve böylece Tamuda’yla annesi 2017 başlarında bu kurtarma merkezine getirilmiş. Yaban hayvanı ticaretini gözlemleyen Traffic örgütünün tahmini, 2000–2013 yılları arasında yasadışı avlanmış pangolin sayısının 1 milyon civarında olduğu yönünde. Avlanmalarındaki temel neden ise, geleneksel tıpta kullanılan pulları. Pangolinin dünya genelinde kaçakçılığı en fazla yapılan memeli hayvan olduğu düşünülüyor.

Zimbabve’de güvenlik güçleri yasadışı olarak yakalanmış pangolinlere el koyduklarında onları Hywood’a götürmeleri gerektiğini biliyor. Dünyada pangolinleri esaret altında hayatta tutabilecek birkaç kişiden biri Hywood. Pangolinler oldukça duyarlı canlılar. Karınca ve termitlerin ancak belli türlerini yiyen seçici hayvanlar. Ki bu beslenme tarzının esaret altında uygulanması oldukça zor.

Yanlarında onları koruyan manevi anneleriyle arazide saatlerce dolaşmalarına olanak veren Tikki Hywood, Tamuda ve annesi dahil çok sayıda pangolinin yeniden doğaya dönebilecek derecede iyileşmesini sağlamayı yine de başarmış.

Rachael Bale

Fildişi Kıyısı organize suç birimi güvenlik görevlileri, 2017 ve 2018’de olasılıkla Çin ya da Vietnam’a götürülmek üzereyken yakalanan pangolin pulları üzerinde oturuyor.(Maskeler, kimliklerini korumak için.) Asya’ya özgü dört pangolin türünün soyu tükenmek üzere ve kaçakçılar artık Afrika türlerine göz dikmiş durumda.

Rachael Bale

Zimbabve’de, Tikki Hywood Vakfı kurtarma merkezindeki tüm pangolinlere birer bakıcı atanıyor. Pangolinler, kendilerine karınca ve termitle beslenmeyi öğreten bakıcılarıyla yakın bağlar kuruyor. Bakıcısı, bebekliğinde kurtarılan Tamuda’nın inatçı ve haylaz olduğunu söylüyor.

Rachael Bale

Pangolinler genelde yalnız yaşıyor; bir su birikintisinin başında susuzluk giderdikleri bu fotoğrafta ise, Tamuda ve Luleko birlikte az rastlanır bir ânı paylaşıyor. Temminck yer pangolinleri arka ayak üzerinde yürüyor; denge için kuyruklarını ve ön ayaklarını kullanıyorlar. Gövdeleriyle neredeyse aynı uzunluktaki yapışkanlı dilleri göğüs kafeslerinin kaidesine bağlı.

Rachael Bale

Kamerun’da yemek tezgâhı açan genç bir kadın, evinin arkasındaki aralıkta bir beyaz karınlı pangolini kesmeye hazırlanıyor. Kamerunluların geçmişten bu yana etini tükettiği bu hayvanların ticareti yakın dönemlerde yasaklandı. Geçmişte çöpe atılan pangolin pulları şimdilerde büyük kentlerde yaban hayvanı ticareti yapan insanlara satılıyor.

Rachael Bale

Endonezya’daki bir köyde, bir avcı Surabaya kentine her hafta pangolin götürdüğünü söylüyor. Pangolinler yaşadıkları ülkelerin yasalarıyla korunuyor ve uluslararası ticaretleri yasak. Ama tüm önlemlere rağmen yasadışı avlanma ve kaçakçılık pangolinlerin var olma mücadelesinin karşısındaki en büyük tehditler.

Rachael Bale

Vietnam’da, altıncı kuşaktan bir geleneksel tıp uygulayıcısı, karısının öğüttüğü kurutulmuş pangolin pullarına katılacak otları nasıl hazırladığını gösteriyor. Pulların birçok hastalığa iyi geldiğine inanılıyor ama bu gibi iddiaların bilimsel dayanağı yok.

Rachael Bale

Vietnam’da, kaçakçılardan kurtarılan toplam 25 pangolinin doğaya salınacağı ücra bir bölgede, bir pangolin kutu içerisinden dışarıyı gözlüyor. Save Vietnam’s Wildlife (Vietnam’ın Yaban Hayatını Kurtaralım) adlı STK, Cuc Phuong Ulusal Parkı’nda kurulmuş. STK, ülkenin ilk yasadışı avı önleme ekibinin eğitimine destek verdi ve bini aşkın pangolin kurtardı.

Rachael Bale

Save Vietnam’s Wildlife adlı koruma örgütü bu yavruya doğaya salınacak güce kavuşana dek bakacak. Vietnam’da pangolin eti ve puluna talep var; ama buradaki kurtarılmış pangolinlerin çoğu, ilaç şirketlerinin pul içeren geleneksel ilaçları ticari ürün olarak sattığı Çin’e gidecekti. Uzmanlar, bu hayvanlara yönelik talebin azalması için uygulayıcılar ile alıcılara Çin tıp kodeksindeki alternatiflerin öğretilmesi gerektiğini söylüyor.

Kurtarma merkezini 1994 yılında kuran Hywood, “Ne zaman biri bize bir pangolin getirse, hayvanın Zimbabve’deki son pangolin olup olmadığını düşünüyorum,” diyor.

Dördü Afrika, dördü Asya’da olmak üzere toplamda sekiz pangolin türünün tamamı, yasadışı avcılık nedeniyle yok olma tehlikesi altında. Tamuda’nın bakıcısının adı yazıda geçmiyor. Çünkü gerek bakıcı, gerekse Hywood, kimlikleri ortaya çıkan bakıcıların kurtarılan hayvanlara erişim sağlamaya çalışan kaçakçıların hedefi hâline gelebileceği kaygısını taşıyor.

Pangolinler pullu armadillolara benziyor olsalar da aslında ayı ve köpek ile daha yakın akrabalar. Sistematik açıdan kendi takımları var. Ve eğer yok olurlarsa yeryüzünde onlara benzer başka hiçbir şey kalmayacak.

Asya’daki dört pangolin türünün uluslararası ticareti 2000 yılından beri yasak. 2017 yılında ise, yaban hayvanları ve uzuvlarının sınırötesi ticaretini düzenleyen Soyu Tehlike Altındaki Türlerin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme’ye (CITES) ortak 183 devletin imzasıyla sekiz türün tamamının uluslararası ticaretine yasak getirilmiş oldu.

Altı kıtada en az 67 ülke ve bölge pangolin ticaretine karışmış durumda. Ancak, Traffic tarafından gerçekleştirilen analizlere göre en büyük miktarda pul nakliyesi Kamerun, Nijerya, Sierra Leone ve Uganda’dan yapılıyor. Ve bu pulların yolculukları da büyük oranda Çin’de sonlanıyor.

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) bünyesindeki pangolin uzmanları heyetinin başkanı Dan Challender, “Son on yıl içinde pangolinlerin uluslararası ticaretinde, özellikle pul ticaretinde büyük bir artış oldu,” diyor. Challender, daha önce kaçakçılık olayları ile yasadışı pangolin avının büyük oranda Asya içerisinde gerçekleştiğinin altını çiziyor. Söz konusu bu değişim de, Asya pangolini bulmanın güçleştiğine, ancak pulların değerinin pangolinleri Afrika’dan Asya’ya kaçak olarak sokmanın ekstra maliyetini karşıladığına işaret ediyor.


Vietnam’da, kaçakçılardan kurtarılan toplam 25 pangolinin doğaya salınacağı ücra bir bölgede, bir pangolin kutu içerisinden dışarıyı gözlüyor. Save Vietnam’s Wildlife (Vietnam’ın Yaban Hayatını Kurtaralım) adlı STK, Cuc Phuong Ulusal Parkı’nda kurulmuş. STK, ülkenin ilk yasadışı avı önleme ekibinin eğitimine destek verdi ve bini aşkın pangolin kurtardı.

Batı ve Orta Afrika’dakilerin yanı sıra Güney ve Güneydoğu Asya’daki bazı Yerli grupları da pangolinleri yiyecek olarak tüketiyor. Beden parçaları Gana, Nijerya, Güney Afrika ve Sahraaltı Afrika’nın farklı yerlerinde geleneksel tıpta kullanılıyor. Vietnam ve Çin’de, pangolin eti kimilerince özel bir lezzet olarak kabul görüyor. Ancak bu hayvanların ortadan kalkmasının asıl nedeni, pullarına yönelik talep.

Genelde kurutulan, toz hâline getirilip ilaca dönüştürülen pangolin pulları, anne sütünü artırmaktan mafsal iltihabı ve romatizmaya çare bulmaya kadar uzanan geniş bir liste oluşturan farklı Çin reçetelerinde kullanılıyor. Vietnam, Tayland, Laos ve Myanmar dahil Asya genelindeki ilaç pazarlarında bu pulları bulmak mümkün.

Çin Biyolojik Çeşitliliği Koruma ve Yeşil Gelişim Vakfı’nın 2016 raporuna göre, bu tür tedavilerin halen devlet onaylı olduğu Çin’de 200’den fazla ilaç şirketi pangolin pulu içeren 60 tür geleneksel ilaç üretiyor. Çin’deki yerel yönetimler, her yıl toplamda ortalama 26,6 ton civarında pul kullanımı için şirketlere izin veriyor ki bu da kabaca 73 bin pangoline karşılık geliyor.

Kimi raporlar, Çin’deki pangolin sayısının 1990’ların ortalarına gelindiğinde aşırı avlanma nedeniyle gözle görülür biçimde azaldığına işaret ediyor. Ve talebin sürmesi sonucunda da, Çin şirketleri pangolin içeren ürün imalatlarını sürdürmek için iki yasal pul kaynağına yöneliyor: sayılarının azalması öncesinde Çin’de avlanmış olan pangolinlerden elde edilen pullar ve de yasakların uygulamaya koyulmasından önce ülkeye sokulmuş olanlar.

CITES’in pangolin ticareti kayıtları, 1994–2014 sonu arasında Çin’in yaklaşık 15 ton pul ithal ettiğini gösteriyor. Oysa bu rakamlar ilaç şirketlerinden gelen talebi karşılamanın yanına dahi yaklaşmıyor.

Pangolin ticaretini araştıran Pekin merkezli Çin Biyolojik Çeşitliliği Koruma Örgütü’nün müdürü Zhou Jinfeng, şirketlerin pulları stoklardan mı yoksa son dönemde –yasadışı olarak– avlanan pangolinlerden mi elde ettikleri konusunun yerel yönetimlerce denetlenmediğini söylüyor. Ülkede neredeyse tüm pangolinlerin yok olmasının yirmi yıl ardından, şirketlerin gereksinimini karşılamaya yetecek miktarda pul stoğunun varlığı konusundaki kuşkularını dile getiriyor.

“Bana inandırıcı gelmiyor,” diyor. “Bu kadar yıl sonra o kadar çok stok kalmış olabilir mi?”

Devamını National Geographic Türkiye’nin Haziran sayısında okuyabilirsiniz.

Yorum Yaz

Toplam Yorum: 0

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.


Ghost is Here

Rachael Bale

Fildişi Kıyısı organize suç birimi güvenlik görevlileri, 2017 ve 2018’de olasılıkla Çin ya da Vietnam’a götürülmek üzereyken yakalanan pangolin pulları üzerinde oturuyor.(Maskeler, kimliklerini korumak için.) Asya’ya özgü dört pangolin türünün soyu tükenmek üzere ve kaçakçılar artık Afrika türlerine göz dikmiş durumda.

Rachael Bale

Zimbabve’de, Tikki Hywood Vakfı kurtarma merkezindeki tüm pangolinlere birer bakıcı atanıyor. Pangolinler, kendilerine karınca ve termitle beslenmeyi öğreten bakıcılarıyla yakın bağlar kuruyor. Bakıcısı, bebekliğinde kurtarılan Tamuda’nın inatçı ve haylaz olduğunu söylüyor.

Rachael Bale

Pangolinler genelde yalnız yaşıyor; bir su birikintisinin başında susuzluk giderdikleri bu fotoğrafta ise, Tamuda ve Luleko birlikte az rastlanır bir ânı paylaşıyor. Temminck yer pangolinleri arka ayak üzerinde yürüyor; denge için kuyruklarını ve ön ayaklarını kullanıyorlar. Gövdeleriyle neredeyse aynı uzunluktaki yapışkanlı dilleri göğüs kafeslerinin kaidesine bağlı.

Rachael Bale

Kamerun’da yemek tezgâhı açan genç bir kadın, evinin arkasındaki aralıkta bir beyaz karınlı pangolini kesmeye hazırlanıyor. Kamerunluların geçmişten bu yana etini tükettiği bu hayvanların ticareti yakın dönemlerde yasaklandı. Geçmişte çöpe atılan pangolin pulları şimdilerde büyük kentlerde yaban hayvanı ticareti yapan insanlara satılıyor.

Rachael Bale

Endonezya’daki bir köyde, bir avcı Surabaya kentine her hafta pangolin götürdüğünü söylüyor. Pangolinler yaşadıkları ülkelerin yasalarıyla korunuyor ve uluslararası ticaretleri yasak. Ama tüm önlemlere rağmen yasadışı avlanma ve kaçakçılık pangolinlerin var olma mücadelesinin karşısındaki en büyük tehditler.

Rachael Bale

Vietnam’da, altıncı kuşaktan bir geleneksel tıp uygulayıcısı, karısının öğüttüğü kurutulmuş pangolin pullarına katılacak otları nasıl hazırladığını gösteriyor. Pulların birçok hastalığa iyi geldiğine inanılıyor ama bu gibi iddiaların bilimsel dayanağı yok.

Rachael Bale

Vietnam’da, kaçakçılardan kurtarılan toplam 25 pangolinin doğaya salınacağı ücra bir bölgede, bir pangolin kutu içerisinden dışarıyı gözlüyor. Save Vietnam’s Wildlife (Vietnam’ın Yaban Hayatını Kurtaralım) adlı STK, Cuc Phuong Ulusal Parkı’nda kurulmuş. STK, ülkenin ilk yasadışı avı önleme ekibinin eğitimine destek verdi ve bini aşkın pangolin kurtardı.

Rachael Bale

Save Vietnam’s Wildlife adlı koruma örgütü bu yavruya doğaya salınacak güce kavuşana dek bakacak. Vietnam’da pangolin eti ve puluna talep var; ama buradaki kurtarılmış pangolinlerin çoğu, ilaç şirketlerinin pul içeren geleneksel ilaçları ticari ürün olarak sattığı Çin’e gidecekti. Uzmanlar, bu hayvanlara yönelik talebin azalması için uygulayıcılar ile alıcılara Çin tıp kodeksindeki alternatiflerin öğretilmesi gerektiğini söylüyor.

GİRİŞ YAP

Kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Şifremi Unuttum Üye Olmak İstiyorum

İletişim İzni Koşullarını okudum, kabul ediyorum.
Zaten üyeyim

Lütfen kayıtlı email adresinizi giriniz.

Geri Dön

VEYA