NİSAN SAYISI BAYİDE!

ABONE OL


ABONE OL

Uzayda Yaşam Arayışında Gözler Enceladus'ta

Michael D. Lemonick

Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

24.3.2015

 

Uzayda Yaşam Arayışında Gözler Enceladus'ta

Cassini Uzay Aracı tarafından çekilen bu fotoğrafta, Enceladus’un dokulu yüzeyi ön planda görülürken, daha uzaktaki buz kırıklarından buz buharları yükseliyor. Gizli bir denizden çıktığı tahmin edilen buhar öbekleri gök cisminin yaşam için elverişli olabileceği fikrini güçlendiriyor.

Satürn'ün uydusu Enceladus, uzayda yaşam arayışında giderek daha ilginç bir hâle geliyor. Buzla kaplı okyanusundan püsküren tanecikler, Dünya’da biyolojik yaşamı hızla başlatan kimyanın aynısına işaret ediyor olabilir. 


Satürn’ün buzla kaplı uydusu Enceladus, yaşamın mümkün olabileceği bir yer olarak (teoride) bilim insanlarını umutlandırıyordu. Ancak uydunun buz kabuğunun altında sıcak su kaynaklarının olduğuna dair güçlü kanıtların ortaya çıkmasıyla bu ihtimal şimdi daha da güçlendi.  

Geçtiğimiz hafta Nature dergisinde yayımlanan bir yazıya göre bu kanıt, uydunun donuk kabuğunun altındaki okyanustan püsküren buzlu ve tuzlu toz taneciklerden kaynaklanıyor. Fransa’daki Nantes Üniversitesi’nden Gabriel Tobie, bu taneciklerin kimyasal doğasının “Dünya’daki ilk canlı organizmaların doğum yeriyle” aynı türden bir ortamın varlığına işaret ediyor olabileceğini yazdı. 

Bu toz tanecikler birkaç yıl önce Satürn’ün en geniş halkası olan E halkasında keşfedilmişti. Gezegenbilimciler bunun Enceladus’un yüzeyindeki çatlaklarından püsküren sıcak su kaynaklarından gelen materyalle beslendiğine inanıyor. Sıcak su kaynakları da uzun süredir şüpheli olan varlığı geçen yıl Cassini uzay aracı tarafından doğrulanan yüzey altı okyanustan besleniyor.

Bu uyduları uzayda yaşam arayışında umut vadeden hedefler olarak gören NASA, Jüpiter’in uydusu Europa’daki buzla kaplı okyanusu keşfetmek üzere bir robot misyonu planının ilk aşamalarında. Yaşanabilirlik, hatta yaşam işaretleri bulmak için Europa’nın buzunda yarıklar açabilecek teknoloji başarılı olduğu takdirde bir sonraki keşif alanı Enceladus olabilir. 

NASA/JPL-Caltech

Enceladus’un iç kısmını gösteren bu çizim, yüzey altı okyanusun dibinde sıcak su ve kayalar arasındaki olası etkileşimlerin çıkardığı dev buhar öbeklerinin kalın buz kabuğu boyunca ilerleyerek nasıl yüzeye ulaştığını gösteriyor.

Bu yeni araştırma küçük parçacıklar halinde ortaya çıkan tozun, milimetrenin birkaç yüz milyonda bir büyüklüğünde ve silikon dioksit bakımından zengin olduğunu gösteriyor. Boulder’daki Colorado Üniversitesi’nden araştırmayı yürüten Hsiang-Wen Hsu “Bunun devam eden bir hidrotermik aktiviteyi gösterdiğini düşünüyoruz” diyor. Bu da su ve kayalar arasındaki etkileşim anlamına geliyor.

Eğer böyleyse, bu gerçekten çok önemli bir keşif olabilir. Astrobiyologlar sıvı formdaki suyun yaşam için temel yapıtaşı niteliğinde olduğunu düşünüyor. Kometlerden kolaylıkla Enceladus’a gelebilen karmaşık, karbon tabanlı bileşikler de sıvı su gibi yaşamın tedarikcisi olabilir.   

Bir üçüncü temel bileşen ise yaşam formlarının beslenme için kullanabileceği bir enerji kaynağı. Silikon dioksit tam da bu çeşit bir olası kaynağı işaret ediyor: Enceladus’un okyanusunun dibindeki sıcak kayaların çatlaklarında dolaşan deniz suyu. National Geographic’in Kâşif Adayı, NASA’nın Jet İtki Laboratuvarı’ından Kevin Hand “Gerçekten doğruysa bu, Atlantik Okyanusu’ndaki ‘Kayıp Kent’e yakın bir aktiviteyi ifade ediyor olabilir,” diyor.

Araştırmaya dahil olmayan Hand ise, bunun gibi çatlaklardan hidrojen ve metanın da sızabileceğini ve bunun da mikroplar için elverişli bir ortam oluşturabileceğini söylüyor. “Dolayısıyla bu sıcak, dışarı sızan hidrotermal durum hakkında konuştuklarımız, var olabilecek herhangi bir yaşam ya da yaşamın kaynağı için harika bir ortam olabilir.”

Bu durum, halihazırda orada bir yaşam olduğu anlamına gelmiyor elbette. Sadece elverişli koşulların olabileceğini gösteriyor. Hatta bu, Hsu ve meslektaşlarının sunduğu akıl yürütmenin doğruluğuna bağlı. Hand bunun “olağanüstü bir iddia” olduğunu söylüyor. “Bu nedenle başka bir açıklamasının olmadığından emin olmalıyız. Ama ben bir alternatif bulmakta güçlük çekiyorum.”

Hand’in hedefinde Jüpiter’in uydusu Europa var. Yüzey altı denize sahip Europa’nın da yüzeyi buzla kaplı. Beyaz Saray’ın 2016 bütçesinde de yer alan Europa Clipper misyonunda görevli olan Hand aynı zamanda Enceladus'a karşı da boş değil.

“İşler giderek daha da ilginç hale geliyor,” diyor. “Cassini misyonu 2017’de sona erecek ve bu küçük okyanus dünyasını keşfe devam etmek için Enceladus’a kısa bir süre içinde çıkmak zorundayız.” 

Yorum Yaz

Toplam Yorum: 0

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.


Ghost is Here

NASA/JPL-Caltech

Enceladus’un iç kısmını gösteren bu çizim, yüzey altı okyanusun dibinde sıcak su ve kayalar arasındaki olası etkileşimlerin çıkardığı dev buhar öbeklerinin kalın buz kabuğu boyunca ilerleyerek nasıl yüzeye ulaştığını gösteriyor.

GİRİŞ YAP

Kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Şifremi Unuttum Üye Olmak İstiyorum

İletişim İzni Koşullarını okudum, kabul ediyorum.
Zaten üyeyim

Lütfen kayıtlı email adresinizi giriniz.

Geri Dön

VEYA